Skip to main content
Skip banner

January 2022

20220125
Previous week
Next week

Polska kultura tekstotwórczości. Seminarium II: Wczesna nowożytność (część 2) 25.01.2022

Date: 25.01.2022
Start Time: 17 00
Place: MS Teams
Polska kultura tekstotwórczości. Seminarium II: Wczesna nowożytność (część 2) 25.01.2022

Pracownia Badań nad Procesem Twórczym (UJ) kontynuuje projekt badawczo-seminaryjny pod nazwą „Polska kultura tekstotwórczości”, realizowany w ramach Humanistycznego Konsorcjum Naukowego, stworzonego przez Wydział Polonistyki UJ oraz Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Seminarium II. Wczesna nowożytność (cz. 2)
25.01.2022, godz. 17.00

Miejsce: MS Teams

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

W programie:

1. Dr Michał Choptiany (UW), Od dokumentów genezy do celu i z powrotem. Warsztat pracy Jana Brożka

2. Dr Andrzej Staniszewski (UJ), Tekstotwórczość w nowożytnym mieście

3. Dyskusja.


Abstrakty wystąpień


dr Michał Choptiany (UW)

W moim wystąpieniu pokażę na kilku przykładach, jakimi strategiami i metodami tekstotwórczymi posłu-giwał się krakowski akademik Jan Brożek (1585-1652). Chociaż Brożek pozostawił po sobie kilkanaście publikacji dokumentujących jego dociekania matematyczne i astronomiczne, to nieporównywalnie cie-kawszym i badanym już od kilku pokoleń źródłem jest jego warsztat pracy, na który składają się diariusze, notatniki, adnotowane przez niego cudze rękopisy i druki. Materiał ten pozwala nie tylko postawić pytania o to, na ile „typowa” czy „standardowa” była metoda pracy Brożka - cyzelowania tekstu własnego, opero-wania fragmentami zaczerpniętymi z innych źródeł, gromadzenia materiałów, ale przede wszystkim - na ile możliwe jest poznanie odpowiedzi na pytanie o celowość tych praktyk, tj. o dalsze zamysły autorskie związane z wstępnymi zapiskami i zarzuconymi fragmentami, a w dalszej kolejności - w jaki sposób ewen-tualna wiedza uzyskana w ten sposób zmienia nasz obraz Brożka jako uczonego, erudyty i bibliofila.

dr A. Staniszewski (UJ)

W swoim wystąpieniu chciałbym zastanowić się nad tym, jak rozmawiać o procesie twórczym w wypadku tekstów, których autor pozostaje nieznany, a ślady procesu często nie zostały zachowane. Przyjrzę się głównie narracyjnym utworom popularnym, jak również innym, powstającym we wczesnonowożytnym Krakowie tekstom w wypadku których kwestia „autorstwa” podzielana jest przez wiele instancji procesu tworzenia tekstu (np. autor-tłumacz, wydawca), a jego ostateczny kształt zależy tyleż od twórcy co od odbiorcy (którym nie musi być tylko czytelnik). Postaram się też przyjrzeć pozaliterackiemu kontekstowi tworzenia tekstów w nowożytnym mieście – zastanowię się nad tym, jak społeczne funkcje pisma i mate-rialne warunki produkcji artefaktów stworzonych przy jego pomocy wpływały na wczesnonowożytny odbiór tego, co możemy anachronicznie określić mianem „literatury”.  

Serdecznie zapraszamy! Do spotkania będzie można dołączać klikając podany w zapro-szeniu link (od ok. 16.45).

dr hab. Mateusz Antoniuk
Kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym